RT9076-15GVN
Mfr.Part #
RT9076-15GVN
Datasheet
RT9076-15GVN
Description
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-3
Stock
407
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
50 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 200mA